Szkolenie z pierwszej pomocy dla nauczycieli – dlaczego warto wziąć w nim udział?
Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z 31 października 2018 r. został odgórnie nałożony obowiązek nauki o pierwszej pomocy na wszystkich pracowników szkół i placówek edukacyjnych. Zgodnie z art. 209 kodeksu pracy każdy dyrektor danej placówki musi wyznaczyć pracowników, których obowiązkiem jest organizacja pierwszej pomocy oraz dbanie o pełne i kompletne wyposażenie apteczki, oraz obsługa punktów pierwszej pomocy.
Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dzięki naszej kadrze – komu najczęściej przekazujemy wiedzę i jakie jest planowe przygotowanie uczestników do szkolenia?
Najczęściej na nasz kurs wybierają się:
- osoby wyznaczone przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy w ramach prowadzenia zajęć edukacyjnych
- opiekunki i wychowawcy pracujący w żłobkach i przedszkolach
- trenerzy z różnych dziedzin sportowych
- opiekunowie osób starszych
- opiekunowie / wychowawcy grup w placówkach opiekuńczo- wychowawczych
- nauczyciele placówek szkół podstawowych, licealnych, technicznych
- opiekunowie wycieczek i obozów organizowanych dla dzieci
- firmy świadczące usługi na terenie Polski
- inne grupy zawodowe od których jest to prawnie wymagane
W ramach zajęć edukacyjnych różnych typów szkół po szkoleniu nauczyciel będzie umiał:
- samodzielnie ocenić zaistniałą sytuację i zadbać o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego
- ocenić stan poszkodowanego i rozpoznać czy jest w stanie zagrożenia życia
- z wykorzystaniem umiejętności praktycznych przeprowadzić resuscytację krążeniowo- oddechową z wykorzystaniem sprzętu AED
- udzielić pomocy osobie nieprzytomnej i zakrztuszonej
- zaopatrzyć urazy powstałe w wyniku zaistniałej sytuacji
- udzielić wsparcia psychicznego osobie poszkodowanej
- sprawnie i prawidłowo wezwać karetkę pogotowia (112/999)
- znał zasady postępowania w sytuacjach nagłych oraz w stanach zagrożenia zdrowia i życia codziennego
W dniu 31 października 2018 r. powstały zmiany zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dzięki tym zmianom § 21, który brzmiał „Nauczyciele, w szczególności prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, a także zajęcia wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy” zmieniono na „Pracownicy szkoły lub placówki podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy”. Zmiana ta weszła w życie 29 listopada 2018 roku i wprowadziła dość mocną modyfikację, która sugeruje, że wszyscy pracownicy zatrudnieni w szkole, niezależnie od przedmiotów, jakich uczą, i od tego, czy są nauczycielami, mają obowiązek odbycia odpowiedniego przeszkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
Nie chodzi wyłącznie o szkolenie samych nauczycieli placówki, ale mowa również o pozostałych pracownikach czyli personel sprzątający, administracyjny i innych zatrudnionych w danej placówce szkolnej. Podstawa prawna odpowiada za potrzeby współczesnego świata. Ważne jest, aby cała kadra wykonująca pracę w murach placówki oświatowej była odpowiedzialna za bezpieczeństwo i miała świadomość jak o nie zadbać w najbardziej typowych sytuacjach. Szkoła to miejsce wielu uczniów w różnym wieku, których obowiązkiem jest przede wszystkim uczyć się i rozwijać swoje umiejętności w warunkach temu sprzyjających, w tym prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu pierwszej pomocy.
W sytuacjach kryzysowych to pracownik szkoły dostrzega jako pierwszy ewentualny wypadek i ma obowiązek zapewnić opiekę, nabycie wiedzy teoretycznej, profesjonalną pomoc, oraz samodzielnie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Niezależnie od tego czym się zajmuje to właśnie na nauczycielu spoczywa konieczność podjęcia działania bez chwili zawahania czy zwątpienia. Za bezpieczeństwo odpowiedzialni są wszyscy nauczyciele i jest obowiązek każdego, kto odpowiada za uczniów i ma z nimi na co dzień styczność.
Świadomość, że nauczyciele i pracownicy szkoły będą grupą przeszkoloną w zakresie pomocy przedmedycznej utwierdza wszystkich do konieczności odbycia takiego kursu na pozycji przegranej. Świat mocno się zmienia, co za tym idzie jest wiele niebezpiecznych sytuacji dlatego warto zdobyć wiedzę w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć, która pozwoli na szybkie i umiejętne reagowanie w różnych sytuacjach.
Plan szkolenia przygotowujący nauczycieli z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej jest jedną z podstawowych umiejętności, która w sytuacjach kryzysowych jest niezbędna. Ma to swoje plusy i minusy, gdyż do tematu można podejść indywidualnie, w zależności od potrzeb placówki czy też od zaufania do kompetencji kadry. To dyrektor sprawuje kontrolę i to on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo, jakie panuje na terenie placówki.
Czy nauczyciele mają obowiązek udzielania pierwszej pomocy?
Zawód nauczyciela stawia przed nim szereg wyzwań i obowiązków, którym musi podołać. Nauczyciel odpowiedzialny jest przede wszystkim za bezpieczeństwo podopiecznych na czas zajęć i podlega obowiązkowi ukończenia szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach) jak również z art. 162 § 1 który mówi o obowiązku udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia.
Jakie szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli?
Z naszej strony istotny jest cały zakres BLS i AED, jednak w szkołach rzadziej mamy do czynienia z zatrzymaniem krążenia, a częściej z urazami, wypadkami, zadławieniami, czy utratą przytomności – i to właśnie postępowanie w tym zakresie powinny być szczególnie doszlifowane. Szkolenie jest bardzo kompleksowe i dotyczy niemal każdego aspektu ratowania życia ludzkiego. Szkolenie skupia się na konkretnych zagadnieniach, dotyczących wielu powszechnych zagrożeń. Każdy uczestnik szkolenia pozna, chociażby wzorowy model postępowania na miejscu zdarzenia, oraz procedurę ratowania osoby nieprzytomnej z resuscytacją krążeniowo-oddechową na czele, by umieć prawidłowo zareagować.
Wykonywane przez nas szkolenie i kurs przygotowujący z pierwszej pomocy dla nauczycieli powinno obejmować postępowanie w przypadku NZK, a w przedszkolach i szkołach podstawowych powinno być przede wszystkim nastawione na pediatryczną resuscytację krążeniowo oddechową, a więc zakres PBLS (Pediatric Basic Life Support).
Zwracamy szczególną uwagę na stany zagrożenia zdrowotnego, oraz by takie szkolenie było dedykowane nauczycielom, dzięki czemu program będzie dopasowany do ich potrzeb.
Podstawowy kurs pierwszej pomocy skupia się głównie na udzielaniu pomocy osobom dorosłym (BLS + AED), a mniejszy nacisk jest kładziony na postępowanie z dziećmi. Dlatego każda osoba pracująca w placówce oświatowej oraz niepublicznych szkołach musi przejść minimum 6-godzinne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Dzięki Nam jako nauczyciel lub inny pracownik oświaty dowiesz się na przykład, w jaki sposób należy obchodzić się z ciałem obcym w organizmie osoby poszkodowanej. Przekażemy mnóstwo praktycznych porad na temat tamowania krwotoków, opatrywania licznych urazów czy oparzeń.
Uczestnicząc w naszym szkoleniu, zapoznasz się z ogólną wiedzą teoretyczną oraz dowiesz się przede wszystkim, do czego jesteś zobowiązany jako świadek niebezpiecznego zdarzenia. Będziesz mieć pewność, że w sytuacji zagrożenia dysponujesz wiedzą pozwalającą na podjęcie odpowiednich działań.
Interesują Cię szkolenia z pierwszej pomocy?
Organizujemy szkolenia dla nauczycieli, przygotowujące do niesienia pomocy najmłodszym!
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursów! Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat tego, czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna, szkolenie z naszej oferty spełni Twoje oczekiwania i pomoże w wypełnianiu obowiązków nauczyciela.
Zalety naszego kursu pierwszej pomocy
- kurs o rozszerzonej tematyce dla wszystkich grup zawodowych pracujących z dorosłymi i z dziećmi obejmujący pierwszą pomoc u dzieci i dorosłych
- certyfikat honorowany przez wszystkich pracodawców (również w wersji po angielsku czy niemiecu)
- kurs zgodny z najnowszymi wytycznym Europejskiej Rady Resuscytacji